Ana Sayfa / Haberler

Kamuoyuna Duyuru


14.12.2017

 
KAMUOYUNA DUYURU
 
ÇOK DEĞERLI HALKIMIZ VE BASIN MENSUPLARI
BAZI BASIN ORGANLARI VE INTERNET HABER SITELERINE YANSIDIĞI ÜZERE, BAZI IŞÇILERIMIZ TARAFINDAN ÇANKIRI YAKINKENT ORGANIZE SANAYI BÖLGESINDE YER ALAN SUMITOMO RUBBER AKO LASTIK SANAYI VE TICARET A.Ş. (SAT) FABRIKAMIZDA 12 ARALIK SALI GÜNÜ IŞ DURDURMA EYLEMI GERÇEKLEŞTIRILMIŞTIR. 
KAMUOYUNUN YANLIŞ BILGILENDIRILMESININ ÖNÜNE GEÇMEK VE OLASI KÖTÜ NIYETLI EYLEMLERIN AMACINA ULAŞMAMASI IÇIN OLAYLAR HAKKINDA DETAYLI BILGI VERME ZORUNLULUĞU DOĞMUŞTUR. 
BUNA GÖRE OLAYLAR ŞU ŞEKILDE VUKU BULMUŞTUR.
- 12 ARALIK TARIHINDE, HAYATIN OLAĞAN AKIŞINDA VE OBJEKTIF PERFORMANS KRITERLERI DOĞRULTUSUNDA, 10 IŞÇIYE IŞ AKDININ FESHI KONUSUNDA BILDIRIM YAPILMIŞTIR.  ÜÇÜ ILE ANLAŞMA YOLUYLA IŞ AKDI FESHEDILMIŞ, DIĞERLERI KABUL ETMEMIŞ, IŞI ENGELLEME VE IŞGAL YOLUNA GITMIŞTIR. 
- VARDIYA YÖNETICILERI GEREKLI UYARILARDA BULUNUP IŞLERINE DEVAM ETMELERINI, KONUNUN YÖNETICILERLE MÜZAKERE EDILEBILECEĞINI BILDIRMIŞTIR. 
- İŞÇILER IŞTEN ÇIKARMALARIN SENDIKAL FAALIYETLER NEDENIYLE YAPILDIĞI ASILSIZ IDDIASIYLA SLOGANLAR ATARAK, IŞGALI VE IŞ DURDURMA EYLEMINI SÜRDÜRMÜŞ, YÖNETICILERLE KONU HAKKINDA MÜZAKEREDEN UZAK DURMUŞTUR. 
- YENI VARDIYALAR IÇIN IŞBAŞI YAPAN VE YANLIŞ BILGILENDIRILEN IŞÇILER KIŞKIRTILARAK, HAKSIZ IŞGAL EYLEMI 13 ARALIK 2017 ÇARŞAMBA SABAHINA KADAR SÜRDÜRÜLMÜŞTÜR.  
- BU SÜRE ZARFINDA YURTDIŞINDA OLAN SAT CEO’SU NORIFUMI FUJIMOTO FABRIKAYA GELMIŞ VE IŞÇILERLE TOPLANTI YAPARAK EYLEMIN DURDURULMASINI, GEREKLI YASAL HAKLARIN KENDILERINE TANINDIĞINI VE HERHANGI BIR DISIPLIN YAPTIRIMIN SÖZ KONUSU OLMAYACAĞINI BILDIRMIŞTIR.
- SAYIN FUJIMOTO’NUN KONUŞMASI NETICESI BIR KISIM IŞÇI EYLEMI SONLANDIRIP IŞBAŞI YAPMIŞTIR.
- OLAYLARI KIŞKIRTMAYA ÇALIŞAN BIR GRUP ISE SLOGANLAR VE ZORLAMALARLA HEM FUJIMOTO’NUN KONUŞMASINI ENGELLEMEYE HEM DE SÖZLÜ SATAŞMALARA BAŞVURMUŞTUR.
- MÜZAKERE KOŞULLARI ENGELLENEN YÖNETIM HAKSIZ VE KÖTÜ NIYETLI EYLEMLER IÇINDE BULUNAN, IŞLETMEYE ZARAR VERMEYE ÇALIŞANLARLA IŞ AKDININ FESHEDILECEĞI BILDIRIMINI YAPMIŞTIR.
BU MINVALDE SUMITOMO RUBBER AKO LASTIK SANAYI VE TICARET A.Ş. OLARAK KAMUOYUNA BILDIRMEK ISTERIZ KI;
YÖNETIMIMIZ, OLAYLARIN NEDENI OLARAK GÖSTERILMEYE ÇALIŞILDIĞI ŞEKILDE HIÇBIR SENDIKAL FAALIYETE MÜDAHIL OLMAMIŞTIR, OLMAYACAKTIR. İŞLETMEMIZ HIÇBIR ZAMAN VE HIÇBIR KOŞULDA ÇALIŞANLARA TANINAN SOSYAL HAKLARI ÇIĞNEMEMIŞ VE YÜKÜMLÜLÜĞÜ BULUNAN HIÇBIR HUSUSU AKSATMAMIŞTIR. TÜM IŞÇILERIN HAKLARI DEFATEN ÖDENMIŞTIR. İŞ AKDI FESIHLERINDE DE HAKLARININ FAZLASI ÖDENEREK ANLAŞMALI FESIH YOLU ÖNCELIKLI OLARAK ÖNERILMIŞTIR.
AŞAĞIDA YER ALAN TABLODA DA NET OLARAK GÖRÜLEBILECEĞI ÜZERE, 12 ARALIK TARIHINDE YAPILAN IŞTEN ÇIKARMALAR TAMAMEN AYLIK PERFORMANS DEĞERLEMELERI NETICESIDIR. İŞTEN ÇIKARMALAR SENDIKAL FAALIYETLERLE ILIŞKILI DEĞILDIR.

AY

İŞ AKDİ FESHEDİLEN

OCAK

6

ŞUBAT

5

MART

10

NİSAN

7

MAYIS

10

HAZİRAN

9

TEMMUZ

7

AĞUSTOS

10

EYLÜL

10

EKİM

4

KASIM

12

ARALIK

12

 
ULUSLARARASI ALANDA BIRÇOK YATIRIMI BULUNAN GRUBUMUZ SUMITOMO RUBBER INDUSTRIES (SRI) JAPON KÜLTÜRÜNDE YERI OLAN INSANA VE ÇALIŞANA SAYGIYI ÖNEMSEMEKTEDIR. JEO-STRATEJIK KONUMU NEDENIYLE TÜRKIYE VE ÇANKIRI’MIZA YAPMIŞ OLDUĞU BU DEV YATIRIMDA DA DIĞER TÜM ŞIRKETLERIMIZDE OLDUĞU GIBI, ÇALIŞAN VE IŞÇI HAKLARINA SAYGILI VE DUYARLI TUTUMUNU KORUYACAK, INSANI DEĞERLERI YÜCELTMEYI SÜRDÜRECEKTIR. 
BU OLAYIN KARŞILIKLI SAYGI ÇERÇEVESINDE, YÜRÜTÜLEN HUKUKI SÜREÇLERI DE GÖZETEREK SONLANDIRILMASI TARAFTARI OLDUĞUMUZU, KONU HAKKINDA ÜZERIMIZE DÜŞEN HER TÜR SORUMLULUĞU ŞIMDIYE DEK OLDUĞU GIBI YERINE GETIRECEĞIMIZI KAMUOYUNA SAYGIYLA BILDIRIRIZ.
 
SUMITOMO RUBBER AKO LASTIK SANAYI VE TICARET A.Ş.YÖNETIMI